İlk yazıma çok geç de olsa keşfettiğim yönetmen Krzysztof Kieslowski‘den izlediğim ilk film olan A Short Film About Love‘ı biraz anlatarak başlamak istiyorum. Çoğu filmde konu alınan aşk hikayelerinin dışında bir perspektifte, aşka tamamen duygularla bakan ve bunu ekrana en sade ve anlamlı şekilde getiren bir film olmuş gerçekten. Aşk filmlerinde izlediğimiz yakınlaşmaların, kadın erkek arası gerçek hayatın da dışına çıkan ilişkilerin aksine bu film daha çok bir insanın karşılık beklemeden duyduğu sevginin film içinde ne yöne doğru evrildiğini göstermiş aslında bize.

A Short Film About Love

Henüz 19 yaşında postanede çalışan Tomek isimli arkadaşımız karşı apartmandaki kendisinden büyük yaşta ve hayatta her şeyi yaşamış bir kadına aşık oluyor. Bir teleskop alıp 1 sene boyunca kadını kendi camından gözetliyor. İçinde öyle büyük bir aşk biriktiriyor ki sevdiği kadın Magda’yı daha yakından görebilmek için onun adına sahte mektuplar hazırlıyor. Sürekli süt içen kadın için süt dağıtma işine giriyor ve onu daha yakından gözetliyor. En nihayetinde buluşmayı ve kadının dikkatini çekmeyi başarıyor.

Tomek’in aşkını anlatabilmek için şu sahne yeterli olacaktır sanırım. Karşılık beklemeden sevmek… İşte filmin anlatmaya çalıştığı şey tam olarak bu.

Bunların dışında sahne sonları giren müzikler muazzam olmuş. Kesinlikle soundtrack’ine bir bakın derim. Adeta filmin o naifliğini müziklerin içinde de bulabiliyorsunuz. Çok fazla diyolog olmadan metrajı fazla uzatmadan da aşkın anlatılabilir olduğunu, duyguların gücünü göstermiş Kieslowski bize. Anlatışı itibariyle gerçekten özel bir film olduğunu söylemeliyim. Son zamanlarda en çok beğendiğim film kesinlikle.

Aşka tamamen duygular üzerinden bakan ve bunu ekranda en sade ve anlamlı bir şekilde görmek isteyenlerin kesinlikle izlemesini öneririm. Filme puanım 8.5/10.