Visual Studio 2015 Yayınlandı

Microsoft geçtiğimiz ay Visual Studio 2015 ve .NET Framework 4.6’nın kesin yayınlanacağı tarihi açıklamıştı. Beklendiği gibi 20 Temmuz tarihinde Visual Studio ve .NET Framework 4.6 yayınlandı.

Microsoft’un geliştirici bölümü başkan yardımcısı Soma Somasegar Visual Studio 2015 Final etkinliğinde tanıtımı yaptı.

Visual Studio 2015 ile gelen yenilikler…

Hata Ayıklama ve Hata Tespiti (Debugging and Diagnostics)
Debugging ve profiling artık tek pencere Diagnostics Tool’un altında. Bu geliştirme sırasında çalışan uygulamanızın doğruluğu ve performansı için bir fikir verecektir.

Kod Düzenleme ve Refactoring
C# ve VB geliştiricileri editör içerisindeki yeni Roslyn-based aracını kullanarak, ışık ampülleri (Light Bulbs) sayesinden proaktif olarak potansiyel hata düzeltmelerini ve kod refactoring özelliklerini kullanabilirler.

Programlama Dilleri
C# 6 ve Visual Basic 14 final sürümleri artık kullanılabilir. Bu .NET geliştirici verimliliği için ileriye dönük büyük bir adım olmuştur.

Web ve Bulut Geliştirme
Ayrıca ASP.NET 4.6’da kullanılabilir durumda. Web geliştirme platformu ASP.NET’in yeni sürümüne HTTP/2 desteği ve yeni C# özellikleri ile Entity Framework 6.1.3 eklenmiştir.

Visual Studio 2015 tüm bulut kaynaklarının yönetimi br web sitelerini ve bulut servislerini Azure’a eklemek için; son sürüm Azure SDK tek tıklama ile hazırlama ve yayınlama özelliği içerir.

Mobil Geliştirme
Visual Studio uygulamalar oluşturmak için çapraz platform mobil geliştirme araçları içerir. Bu  ios, android ve windows için olacak ve geliştiricilere hangi dilleri ve teknolojileri kullanacakları konusunda seçenekler sunacak.

Cihazlara yüklenen mobil uygulama geliştirme deneyimi için Visual Studio 2015 Apache Cordova’yı entegre olarak sunmaktadır. Bu araç HTML, CSS ve JavaScript (ya da TypeScript) kullanarak çapraz platform uygulamalar geliştirmenizi sağlar. Yeni sürüm aynı zamanda Android uygulamalarını test etmek ve hatalarını ayıklamak için  yüksek performanslı Visual Studio Emulator’ünü içermektedir.

Team Foundation Server
Team Foundation Server 2015 ve Visual Studio Online kod çekme istekleri için yeni kod inceleme deneyimini Git Projelerinde sundu. Bu önceki geliştirme sürecine oranla daha hızlı geliştirici işbirliği sağlayacaktır. Ayrıca yeni bir inşa (build) sistemi içermektedir. Bu çapraz platform geliştirme iş akışlarında sürekli entegrasyonu sağlamak için basit web tabanlı bir arayüz sunar.

Visual Studio 2015 MSDN üzerinden indirebilir durumdadır. Visual Studio 2015’i indirmek için tıklayın.

 

Kaynak:
http://www.c-sharpcorner.com/news/4928/visual-studio-2015-is-available-now.aspx

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.