JavaScript Kod Yazma Standartları 1

JavaScript ile yazılım geliştirirken, bir süre sonra kodlar oldukça karmaşık hale gelebiliyor. JavaScript’in kendi içerisinde kurallarının olmaması bunun başlıca nedenlerinden biri. Bu makalede yazılım dünyasında genel kabul gören JavaScript kod standartları anlatılmaktadır.

İfadeleri her zaman noktalı virgül ile bitirin

JavaScript’te bir ifadeyi noktalı virgül (;) ile bitirmek zorunda değilsiniz, yeni bir satır bu işlevi sağlayacaktır. Fakat her ifadeyi noktalı virgül ile bitirmeniz tavsiye edilir. Kodunuzu bitirdikten sonra minimize edeceğiniz zaman noktalı virgül bulunmayan satırlarda hata oluşabilir. Bu sadece kodunuzun temiz görünmesini değil nispeten daha performanslı çalışmasını sağlayacaktır.

Metin değerler için çift tırnak veya tek tırnak

JavaScript içerisinde çift tırnak veya tek tırnak kullanmanızın pek farkı yoktur. Fakat bir proje içerisinde her zaman tek tırnak veya her zaman çift tırnak kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. HTML kodlarında çift tırnak kullanıp, javascript kodlarında tek tırnak kullanabilirsiniz.

Belirgin değişken tanımlamak

Javascript içerisinde bir değişken tanımlamak için doğrudan değişken adına bir değer atayabilirsiniz. Fakat değişken tanımlarken “var” kelimesini kullanmanız tavsiye edilir. Değişkeni nerede tanımladığınızı görmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca “var” kelimesi kullanmadan tanımlanan değişkenler global değişken olarak tanımlanır.

Kodunuzda “strict mode” kullanın

Strict mode normal javascript yapısından farklı yapıya sahiptir. Tüm tarayıcılarda aynı çalışacağı garanti edilmemektedir. Strict mode bazı javascript hatalarını yakalayarak geri döndürür. Sctrict mode javascript motorunun çalıştırmakta zorlanacak kod hatalarını düzelterek performans artışı sağlayabilir. Kimi zaman normal koda göre daha hızlı çalışabilir. Strict mode gelecekte ECMA Script tarafından belirlenecek bazı sözdizimi kurallarını engelleyebilir.

JavaScript Validation

JavaScript ile validation özelliğini birçok geliştirme ortamı destekliyor. Bunları kullanarak kodunuzun daha temiz çalışmasını sağlayabiliriniz.

Uzun işlemlerden kaçının

JavaScript kodları basit olacak tek yapıda çalışır. Uzun döngüler kullanmaktan kaçının. Uzun döngüleri ana yapıda kullanmak yerine Web Worker kullanın. Web workerlar kodlarınızın arka planda çalıştırılmasını sağlar.

Hatalı sonuç

Eğer şu durumlardan birini kontrol ediyorsanız; null, false, 0, undefined, NaN ve boş metin değeri; Infinity değer true değer döndürecektir.

Operatör önceliği

Birçok dilde olduğu gibi JavaScript içerisinde de temel operatörlerin öncelik sırası bulunmaktadır.

  • Grouping ()
  • Not !
  • Aritmetik operatörler
  • Karşılaştırma operatörleri
  • AND && operatörü
  • OR || operatörü

Kısa devre operatörleri

JavaScript && ve || kısa devre operatörlerini içerir.

 

Kaynak

http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/59555a/tips-for-javascript-programmers/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.